Skip to main content
domek nagłówek

Domek – rodzinna gra planszowa

Do gry planszowej Domek podchodziłam dość sceptycznie. Mieliśmy ją okazję poznać w kwietniu na Pyrkonie i miałam wrażenie, że to kolorowa gra dla małych dzieci. Mój syn nie chciał w nią wtedy zagrać.

Z natury staram się nie uprzedzać i nie oceniać po opakowaniu ale czasami jest to silniejsze ode mnie. Na szczęście w przypadku gry Domek udało mi się pokonać obiekcje. Grę postanawiałam przetestować z myślą o pięcioletniej córce. Jak się okazało nie tylko jej gra przypadła do gustu.

Co w pudełku?

Tutaj pozwolę sobie na pokazanie naszego filmiku:


Ogólnie wszystkie elementy są wykonane bardzo dobrze. Całość prezentuje się zachęcająco i jest to gra, przy której miło posiedzieć. Bardzo fajne jest to, że każdy salon, każda sypialna czy kuchnia są zupełnie inne! Dzieciaki uwielbiają oglądać ilustracje i je komentować 🙂 Instrukcja do gry jest bardzo dobrze napisana i czytelna. Zasady można poznać w pół godziny.

Ocena wykonania i grafiki: 5/6

 

Domek pudełko
Domek - plansza

Domek - pokoje

Domek - pokój dziecięcy

Domek - pokój gier

 

Jak się gra w Domek?

Każdy buduje swój własny dom, który może być tym wymarzonym, ale w sumie najważniejsze, by przyniósł nam jak najwięcej punktów na koniec gry. Każdy z graczy ma swoją planszę – podstawę do budowania domu. Pomieszczenia w domu dobieramy według określonych zasad:

  • Nie możemy budować nad garażem dopóki garaż nie jest zbudowany. Nie możemy budować na drugiej kondygnacji, dopóki nie będzie pomieszczenia na pierwszej kondygnacji. Czyli nic nie powstaje w powietrzu, co by się zgadzało z rzeczywistością 🙂
  • Różne rodzaje pomieszczeń mogą się składać z różnej wielkości pomieszczeń. Salon można rozbudować do trzech kart, które jeśli są położone obok siebie dadzą nam w sumie dziewięć punktów.
  • W grze mamy też pomocników (dekarza, architektkę, czy majstra) oraz różne narzędzia (betoniarkę, czy wiertarkę), które dają nam dodatkowe możliwości w postaci zamienienia miejscami pomieszczeń w naszym domku lub wymianę jednego pomieszczenia na inne.
  • Dodatkowo należy zwrócić uwagę na bonusy. Zebranie czterech dachówek pozwala nam wybudować dach za trzy punkty, ale gry wszystkie są w tym samym kolorze to dostajemy osiem punktów. Jeszcze więcej punktów dostajemy, gdy w dachu mamy okna. Innym bonusem jest posiadanie łazienek na dwóch poziomach lub posiadanie kuchni, łazienki i sypialni.
  • Punkty zdobywamy także za zdobycie wyposażenia do domu, na przykład fortepianu do sypialni. Takie wyposażenie powoduje jednak zamknięcie danego pomieszczenia, którego już nie będzie można w takiej sytuacji rozbudowywać.

Na koniec, po 12 rundach, podliczamy punkty, by wyłonić zwycięzcę. Gra idzie bardzo sprawnie, nie ma długich przestojów nawet z pięciolatką. Choć u naszej córki „niestety” ważniejsze jest jakie pomieszczenie dobiera, niż ile ma punktów. Ostatnio jej domek składał się z czterech pokoi dla dzieci! 🙂 Takie granie ma też swój urok, bo ważniejsze staje się budowanie swojego domku niż wygrana!

Poziom trudności (dla pięciolatki) 5/6, (dla siedmiolatka): 3/6

 

Domek - pomieszczenia

Domek - sypialnia

Domek - łazienka

Domek - dekoratorka

Domek - wyposażenia

 

Sielanka i nic poza tym?

Pisząc o Domku zdecydowanie należy patrzeć na tę grę, jak na pozycję dla rodzin. Gdy zagrałam w nią parę razy to od razu pomyślałam sobie, że jest wreszcie gra, którą od razu będę polecać dla dzieci od około sześciu lat i to dziewczynkom. Nie jestem co prawda za podziałam zabawek dla chłopców i dziewczyn, ale tutaj bardziej widzę płeć żeńską. Tym bardziej, że Marcin od razu powiedział, że może zagrać ale nie za często. U niego nie było takiego „wow”, jak u Emilki. Polecać grę będę nie tylko z tego względu, że jest taka ładna i kolorowa i prosta. Bo choć to też są jej cechy, to dochodzą jeszcze: ciekawa, niebanalna, wymagająca przemyślenia drogi rozwoju i zaplanowania kolejnych ruchów.

To nie jest gra, którą otworzę na spotkaniu ze znajomymi. Chyba, że będę to osoby, które nigdy nie grały w nowoczesne planszówki. Z kolei w gronie rodzinnym, nie tylko z dziećmi, ale i z dziadkami bardzo chętnie rozłożę Domek. Będzie nam się miło grało, tak jak miło gra się na przykład w Tokaido. Jednak będzie mniej wymagająco niż na przykład przy grze Splendor. Doceniam urok gry Tokaido, tak samo, jak będę doceniać urok gry Domek.

Do małych minusów tej gry zaliczyć trzeba, że wymaga dużo miejsca. Z jednaj strony super, że każdy ma przed sobą swoją dużą przestrzeń do budowania, ale jednak na stole trzeba zrobić więcej miejsca. Z drugiej strony plusem jest dość szybka rozgrywka. Nawet z pięciolatką (dość niezdecydowaną) gra zajęła nam 45 minut. Czyli akurat można się zmieścić między daniem głównym a kawą 🙂

Wbrew moim początkowym odczuciom, gra przyjęta została przez wszystkich domowników bardzo dobrze. Każdy wiedział, czego może się spodziewać i jego oczekiwania zostały zaspokojone. Cieszę się, że ta gra jest u nas w domu i wróżę jej sukces. Może na miarę Pędzących żółwi 🙂

Czas rozłożenia na stole: 3:15 min.

Regrywalność: 4/6

Nasza ogólna ocena, jako rodzinnej gry planszowej: 5/6

 

 


Uwaga, uwaga!

Gra Domek jest dostępna w naszym sklepie internetowym graszki.pl

Zapraszamy serdecznie 🙂

 

2 myśli na temat “Domek – rodzinna gra planszowa

  1. Kolejna bardzo fajna recenzja, brawo 🙂 Troche szkoda, że to gra stricte rodzinna, liczyłem na przyjemny fillerek. Muszę podziękować za polecenie Red7. Na tych najbardziej zaawansowanych zasadach bardzo dobrze się przyjęło. Tylko teraz mam problem żeby namówić współgraczkę na inne gry…

    1. Dziękujemy! 🙂 Domek to bardziej lajtowa pozycja, nie dla wyjadaczy planszówkowych. Ale też ten blog na takich grach będzie się skupiał – by i dzieci mogły zagrać i dorośli się nie nudzić. A to, że rodzice po godzinach grają w „cięższe” gry to inna sprawa. Jak nam dzieci do nich dorosną to też o nich napiszemy. Póki co to Dzieci testują 🙂 A co do zakupów kolejnych gier – to hobby uzależnia, więc życzę powodzenia w namawianiu i dużo miejsca na półkach 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *