Skip to main content
gra planszowa automobile

Jedziemy! Automobile, początki motoryzacji

Automobile, początki motoryzacji od wydawnictwa G3 to gra, na którą miałam ochotę od dłuższego czasu. Oczekiwania były więc dość duże. Myślałam, że będzie łączyć pokolenia.

Gra Automobile miała być kolejnym krokiem w wprowadzaniu naszego siedmioletniego syna na wyższy poziom trudności w grach planszowych. Dlatego trochę na nią patrzę przez pryzmat gry z dzieckiem.

Co w pudełku gry Automobile?

Bardzo duża plansza, duże i czytelne elementy. Można się przyczepić do żetonów silników, że nie są dwustronne, ale ogólnie całość na wysokim poziomie. Tylko graficznie nie jest za specjalnie. Gdy mój syn zobaczył grę to zapytał: „Mamo, czemu przyniosłaś taką starą grę do domu?”. I choć wiadomo, że taki był zamysł, bo to w końcu gra o początkach motoryzacji, to wydaje mi się, że można to było przedstawić w ciekawszy sposób. Przez taką grafikę gra wydaje się od razu sucha i traci swój klimat. Oczywiście można też powiedzieć, że dzięki temu jest elegancka i przejrzysta, ale ja tego tak nie odczuwam. I widziałam reakcje osób przy stole, jak rozkładaliśmy grę. Nie było zachwytów. Gra ponadto zajmuje dużo miejsca i rozkładania elementów jest sporo. Nie każdy to lubi.

Zainteresowaniem za to cieszą się drewniane auta i tor wyścigowy. W tej części planszy jest już lepiej i przyjemnie się tymi autami „jedzie”.

automobile początki motoryzacji pudło

automobile początki motoryzacji pudełko

automobile początki motoryzacji

 

Jak nam się grało w Automobile?

Gra początkowo wydawało się, że będzie dla bardziej zaawansowanych graczy, potem raczej została przedstawiona jako lekkie euro, a nawet pojawiły się opinie, że to bardziej rodzinna gra. Rozgrywając parę partii z naszym siedmiolatkiem zauważyłam, że najbardziej podobał mu się grand prix i cały czas szedł w tę strategię, jednocześnie mocno zaniżając sobie szanse na wystawienie lepszego auta na sprzedaż. I dobrze! Bo choć nie przyniosło mu to wygranej to choć trochę się bawił przy tej grze. Jednak dla dzieci poniżej 9 roku życia będzie raczej za trudna. Z drugiej strony dla osób, które są zaznajomione z grami planszowymi jest dość prosta.

Mechanicznie ciekawy jest pomysł z wyborem akcji, gdzie nie idziemy zgodnie z ruchem wskazówek zegara, ale w zależności jaką akcję wybierzemy i gdzie ona się znajduje tak stoimy i czekamy aż będziemy ostatnim graczem. W grze Automobile osoba, która znajduje się na końcu kolejki wykonuje ruch, nawet jeśli oznacza to, że zrobi ich na przykład trzy pod rząd (trochę jak w grze Patchwork).

Dobrze też jest zgarnąć żetony bonusowe, które nadają grze ostrzejszą rywalizację. Żetony są na przykład za pierwsze okrążone kółko ta torze grand prix lub za zdobycie trzech kart z inżynierami. Mogą w czasie gry bardzo zmienić punktację. Czasami też inny gracz może nam sprzed nosa jakiś żeton zabrać, bo akurat o tę jedną chwilę wcześniej wykonał określone tam zadanie.

Poziom trudności (dla siedmiolatka): 5/6

automobile początki motoryzacji akcje

automobile początki bonusy

automobile początki motoryzacji tor akcji

 

Daleko nie pojedziemy

Podsumowując w grze Automobile jest trochę myślenia i trzeba kombinować oraz skupić się na grze, do tego warto przewidywać ruchy i planować. Całość grania, podejmowania decyzji jest fajna i gra się tutaj dość płynnie. Gra się nie dłuży. Jednak czegoś nam w niej brakuje i nie będzie to gra po którą będziemy sięgać często. Może po jakim czasie damy jej drugą szansę ale na razie nas nie zachwyciła.

 

Czas rozłożenia na stole: 4:05 .

Regrywalność: 3/6

Nasza ogólna ocena: 3/6

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *